BUKET UÇAR

26.03.1985 Balıkesir

 

Küçüklüğünden itibaren ilgisi olan resim, annesinin desteğiyle pekişmiştir…

 

Lise yıllarında eskiz defterleri grafiti taslaklarından oluşmuş ve bazı çalışmalarını duvarlarda gerçeğe dönüştürmüştür…

Kişisel nedenler ile yarıda kalan akademik sanat hayatı usta-çırak ilişkisiyle ilerlemiştir .Yarıda kalan eğitimine 2021 Manisa Celal Bayar Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları bölümünde devam etmiştir. Şuan halen kurumsal iş geçmişine katkı sağlaması amacı ile Atatürk Universitesi Büro Yönetimi ve Yönetici asistanlığı bölümüne devam etmektedir. Aynı zamanda Via Akademi bünyesinde – Atılım Üniversitesi onaylı Sanat Terapi Eğitmenliği alanında sertifika programına devam etmektedir.

Resim sanatında 2003-2017 yılları arasında figüratif olarak çalışan sanatçı, 2017 yılı itibariyle yağlı boya tablolarında mesnevi – hiç – tasavvuf konularını işlemiş ve 2019 yılından bu yana da acrylic olarak Pouring yöntemi ile eserler üretmektedir. Halen Kaligrafi alanında eğitimine çeşitli sanatçılardan destek ve eğitim alarak devam etmektedir .Dövme sanatında ise minimal tasarımlar ilgisini çekmekkte ve üretmektedir . Ayrıca mandala hususunda kendisini geliştirmeye çalışmakta ve bu hususta çeşitli ustalardan eğitim alarak sanatını geliştirmeye çalışmaktadır . 11 yıldır usta belgeli olarak dövme sanatı ile ilgilenmekte , kişilerin ruhunun derinliklerine yaptığı yolculuk ile karşısındaki kişiye anladıktan sonra ruhunu deriye işlemek adına özel tasarımlar üretmektedir.

ATOLYE DÖNEMİ:

2003 Salih CENGİZ resim atölyesi

2004 Eceşan ERDEM resim atölyesi

2004-2005 Ercan DAĞ resim atölyesi

2005 ERC atölye asistanlık

2005 Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü(burslu)

Resim çalışmalarına ve eğitimine 2 yıl ara verdikten sonra

2007-2009 Erc atölye –asistanlık

Ve portre ressamlığı yapmaya başlamıştır.

2009 Cihangir Sanat galeri sorumlusu

2009 Vedat ÖRS asistanlık

 

Kasım 2009 tarihinde Cihangir Sanat galerisinin isim ve mekan değiştirmesiyle,

 

2009 V Sanat’da Vedat Örs’ün asistanlığına devam etmiştir.

 

Galeri bünyesinde birçok karma ve kişisel serginin tanıtımı, oluşum sürecinde çalışmalar yapmış, bireysel atölye çalışmasını portre ressamlığı ve illüstrasyon alanında geliştirmiştir. Aralık 2009 tarihinde galeriye bağlı çalışmaktan ayrılmıştır.

 

2010 Mayıs tarihinden itibaren Piha Kollektif Sanat’da sanat danışmanlığına başlamış ve yabancı kurumsal bir şirkette Kalite Takip sorumlusu olarak hayatını sürdürmüştür.

2010 Çukurcumaart-Can TATLIPARMAK atölye

 

2010  yılında dövme sanatına olan ilgisi artık hayatında yer almaya başlamış, aldığı eğitim ve deneyimlerine eklenerek, tasarımları kağıt ve tuvalden artık insan bedeni üzerinde hayat bulmaya başlamıştır.Dövme Sanatı ile ilgili çalışmalarını ilk olarak Kadıköy WELLA Güzellik Merkezinde gerçekleştirmiştir. Çıraklık döneminde çeşitli dövme usta ve sanatçılarının yanında çalışmıştır .

2012 yılında dövme sanatı hususunda Xline Tattoo bünyesinde kalfalık ve ustalık eğitimini tamamlamıştır . Şahin Yıldız ‘dan eğitim alarak 1 yıl asistanlığını yapmıştır.

2013 yılında Kurucusu ve sahibi olduğu Lidya Tattoo ve Beauty dövme ve güzellik merkezinde sanat faaliyetlerine devam etmiş ve dövme malzeme toptancılığı yapmıştır . Lidya Tattoo olarak stüdyosunda verdiği eğitimler ile dövme sanatının Türkiye ‘de  gelişimine fayda sağlamıştır . Birçok sanatcı adayının kalfalık ustalık sınavlarında başarıyla belgelerini almaları konusunda eğitmenlik yapmış , öncü olmuştur .

2017 Alsancak Rengahenk Klasik Sanatlar Merkezi – Noyan Bahıt Hüsnü Hat dersleri almıştır.

2019 yılında YOLO ART GALERİ Bünyesinde Varoluşa Merhaba İsimli ilk kişisel resim sergisini açmıştır.

Şuanda freelance olarak İzmir Konak ve Alsancak ta yer alan anlaşmalı salonlarda , dövme , microblading , kalıcı makyaj çalışmalarına devam etmektedir . Çocuklara yönelik , yetişkinlere yönelik hobi resim, yetenek sınavlarına yönelik temel sanat eğitimleri veren sanatçı aynı zamanda workshoplar düzenlemektedir. Özel ahşap tasarım ürünlerini güzel yazı sanatı olan  kaligrafi ile süslemekte , keçe sanatı ile peri bebek üretimi yapmaktadır.

Sosyal Latin dansları ve fitness a olan ilgisinide profesyonel devam ettirmektedir. 1 yıl özel antrenör ile fitness yapan sanatçi 4 yıldır bireysel olarak devam etmektedir. ATZ spor kulübü, Bailomos Dans okulu ve Dance Garage da 2 yıl sosyal latin eğitimi almıştır.